როგორ ვაქციოთ ინვესტირება გავლენად?
სოციალური საწარმოების B2B გამოფენის ფარგლებში, კორპორაციული სექტორის წარმომადგენლებისთვის გაიმართა მასტერკლასი: „როგორ ვაქციოთ ინვესტირება გავლენად? -  საერთაშორისო პრაქტიკა და თანამედროვე ტენდენციები.“
მასტერკლასი კერძო კაპიტალის სფეროში მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე, იტალიაში გავლენის საინვესტიციო ფონდების მმართველი კომპანიის Oltre Venture დამფუძნებელმა ლუჩიანო ბალბომ ჩაატარა.
ღონისძიების მიზანი იყო ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლების ინფორმირება ევროპასა და საქართველოში გავლენაზე ორიენტირებული საინვესტიციო პრაქტიკისა და ტენდენციების შესახებ.
სტუმრებს მიესალმა CSRDG-ს აღმასრულებელი დირექტორი ეკა ურუშაძე, რომელმაც ხაზი გაუსვა საქართველოში გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების განვითარებაში ბიზნეს სექტორის ჩართულობასა და საზოგადოებრივი და გარემოსდაცვითი გამოწვევების დაძლევაში ერთობლივი თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
საქართველოში პირველი გავლენის ფონდის აქციოს მენეჯერმა ქრისტინე კანდელაკმა სტუმრებს ფონდის საქმიანობა გააცნო და ისაუბრა გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების შესაძლებლობებზე, რომელთაც აქციო ინვესტორებსა და სოციალურ მეწარმეებს სთავაზობს.
მასტერკლასს სხვადასხვა ბიზნეს კომპანიის 40-ზე მეტი მონაწილე დაესწრო, რომლებიც მოგვიანებით სოციალური საწარმოების B2B გამოფენას შეუერთდნენ.
მასტერკლასი გაიმართა ევროკომისიის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “თანამშრომლობა დადებითი ცვლილებებისთვის - სოციალური მეწარმეობისა და სოციალური ინვესტიციების განვითარება ეკონომიკური და სოციალური გაძლიერებისთვის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“ ფარგლებში, რომელსაც საქართველოში ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი (CSRDG). პროექტის წამყვანი განმახორციელებელი ორგანიზაციაა ევროპული ვენჩურული ფილანტროპიის ასოციაცია-EVPA.

How to Act for Impact?
In frames of the B2B fair of social enterprises 2022, a master class was organized for representatives of the corporate sector: "How to act for impact? International practice and modern trends."
The master class was conducted by Luciano Balbo, experienced professional in private equity in Italy and the founder of Oltre Venture, a management company of impact investing funds in italy.
The purpose of the event was to inform business sector representatives about impact investing practices and trends in Europe and Georgia.
Executive Director of CSRDG Eka Urushadze welcomed the guests and emphasized the importance of engaging the business sector in the development of impact investments and the importance of cooperation in overcoming societal and environmental challenges in Georgia.
The manager of the first Impact Fund in Georgia Actio Kristine Kandelaki introduced the fund to the guests and highlighted the impact investing opportunities that Aktio offers to investors and social entrepreneurs.
More than 40 participants from different business companies attended the event. The participants later joined the B2B fair of social enterprises.
The masterclass was organized within the project “Collaborate for Impact - development of social entrepreneurship and social investments towards economic and social cohesion in the Eastern Partnership”, supported by the European Commission and implemented by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) in Georgia. The leading implementing organization of the project is the European Venture Philanthropy Association-EVPA.