ბრიუსელში გავლენის კვირეული 2022 გაიმართა
გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების შესახებ ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციაზე, EVPA -ს მოწვევით, CSRDG-სა და გავლენის ფონდ აქციოს ორგანიზებით, საქართველოდან ჯგუფი იმყოფებოდა.
დელეგაცია შედგებოდა CSRDG-ს, აქციოს, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის, ფონდი კონსტანტას, თბილისის მერიის წარმომადგენლებისგან და აქციოს გავლენის ინვესტორებისგან ბიზნეს სექტორიდან- MBC, ნიკოლოზ ალავიძე და ლადო საყვარელიძე.
ღონისძიებაზე ყოველწლიურად თავს იყრიან პროფესიონალები მსოფლიოს ფინანსური და საინვესტიციო წრეებიდან, ეცნობიან ახალ ტენდენციებს გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების სფეროში და evpa-ს საქმიანობას სოციალური ეკონომიკის განვითარებაში.
წლევანდელი ღონისძიება მასშტაბური იყო: გაიმართა 101 შეხვედრა/სესია, 280 სპიკერისა და 815 მონაწილის ჩართულობით.
აქციო სესიაზე "Impact Busters"
საქართველოში პირველი გავლენის ფონდის აქციოს მენეჯერი ქრისტი კანდელაკი EVPA-ს ყოველწლიური კონფერენციის სესიაში “Impact Busters” მონაწილეობდა.
სესიის მიზანი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში პირველი გავლენის ფონდების შესახებ დისკუსია და გამოცდილების გაზიარება იყო. პირველი გავლენის ფონდები საქართველოში, უკრაინასა და სომხეთში  დაფუძნდა, ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის #collaborate4impact ფარგლებში.
"არაჩვეულებრივი შესაძლებლობა მქონდა წარმედგინა პირველი გავლენის ფონდი საქართველოში “აქციო” evpa-ს ყოველწლიურ კონფერენციაზე. აქციო პირველ ნაბიჯებს დგამს გამოწვევებით სავსე გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების სფეროში, თუმცაღა ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერით აუცილებლად შევძლებთ მნიშვნელოვანი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენის შექმნას. სესიაზე გამოცდილი ინვესტორებისგან მიღებული რჩევები და უკუკავშირი ძალიან საინტერესო და დამხმარე იყო.”- აღნიშნა ქრისტინე კანდელაკმა.
კვირეულის ფარგლებში გაიმართა “Impact Breakfast”, რომელიც მონაწილეებს შორის ნეთვორქინგისა და ინფორმაციის გაცვლის შესაძლებლობას წარმოადგენს. მონაწილეებმა გასინჯეს საქართველოდან სოციალური საწარმოს ჩემპის ვაშლის ჩიფსები, მიიღეს ეთნოდიზაინის ხელნაკეთი ნივთები და ბაბალეს წინდები.
გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირება
საქართველოში გავლენაზე ორიენტირებული ინვესტირების განვითარება csrdg-სა და აქციოს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. Impact Week იძლევა გამოცდილების გაზიარების კარგ შესაძლებლობას უკვე წამყვან და ახლადდაფუძნებულ ფონდებს შორის.
ვიზიტი განხორციელდა ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის "თანამშრომლობა დადებითი ცვლილებებისთვის - სოციალური მეწარმეობისა და სოციალური ინვესტიციების განვითარება ეკონომიკური და სოციალური გაძლიერებისთვის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში" ფარგლებში, რომელსაც საქართველოში ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი (CSRDG). პროექტის წამყვანი განმახორციელებელი ორგანიზაციაა ევროპული ვენჩურული ფილანტროპიის ასოციაცია-EVPA.

Brussels hosted Impact Week 2022
A delegation from Georgia by the invitation of EVPA, organized by CSRDG and Actio, was presented at the annual conference on impact investing.
The delegation members were representatives of CSRDG, Impact fund Actio, Civil Society Institute, Constanta Foundation, Tbilisi City Hall and impact investors from the business sector - MBC, Nikoloz Alavidze, Lado Sakvarelidze.
Professionals from the investment communities gather at the event annually, learn more about new trends in the field of impact investing and evpa's work in the development of social economy.
This year's big event included 101 meetings/sessions, involving 280 speakers and 815 participants.
Actio on session "Impact Busters"
Manager of the first impact fund in Georgia Kristine Kandelaki participated in a session “Impact Busters” of the international conference.
The session aimed at discussing and sharing experiences of first impact funds in Eastern Partnership countries. The first impact funds were established in Georgia, Ukraine and Armenia, with the support of the European Union, within the framework of the #collaborate4impact project.
"I had a great opportunity to present the first impact fund in Georgia Actio at the EVPA annual conference. Actio is taking its first steps in the challenging impact investing world, however with help of our partners we are sure that we will be able to create meaningful impact for people and the planet. The insights and feedback received at the Impact Busters session have been extremely interesting and  helpful."- marked Kristine Kandelaki.
Impact Week hosted "Impact Breakfast" session that represents an opportunity to networking and experience sharing. Participants got to acknowledge the social enterprises from Georgia - tasted Chempi apple chips and enjoyed handmade gifts from social enterpreuners of Ethnodesign and Babale.
Impact Investing
The development of impact investing in Georgia is one of the main priorities of csrdg and Actio. Impact week provides a good opportunity to share experiences between leading and start-up funds.
About the project
The visit was organized by EVPA with the support of the European Union within the #collaborate4impact project.